Ärikorraldajad panid end rahvusvahelises seltskonnas maksma

Tartu Kutsehariduskeskuse noored osalesid Põhja-Rootsis Skellefteå linnas toimunud  rahvusvahelises  noortelaagris, et koos teiste põhjamaade ärikorralduse tudengitega maha pidada üks 24-tunni  ettevõtluslaager ja omandada uusi ettevõtlusteadmisi.

Lisaks teadmistele ja kogemustele tulid ärikorralduse 2. kursuse õppurid Agne  Porila ja  Alice Kääramees  koju ärimudeli võistluse esikohaga. Tegu oli 24-tunni ettevõtluslaagri raames peetud võistlusega, milles osalejatest moodustatud kaheksa rahvusvahelist  tiimi pidid koostama 24 tunni jooksul äriplaani, kuidas  muuta  Skellefteå ametikool Euroopas atraktiivseks, et noored  tahaksid sinna õppima tulla.

Agne Porila sõnul lähtusid nad oma ärimudeli kavandamisel Tartu Teaduspargi mudelist. „See kool oli tegelikult hästi tugeva tehnoloogia suunaga, kus oli uusi ideid arendatud ja ellu viidud. Aga ma panin tähele et oma saavutustest eriti ei räägitud,“ jutustas Agne.  „Siis mõtlesimegi välja, et neil võiks olla oma teaduskeskus, kus nad igasugu IT-rakendusi, videomänge ja filme teha ja näidata saaksid. Sealt saaks tudengid abi,  seal oleks olemas tegutsevad ettevõtted kes teeksid seminare ja toetaksid uusi arendusi.“

Kursuse juhendaja ja ettevõtluse õpetaja Helvi Teigar selgitas, et võistkonnale tõi edu innovaatiline lähenemine. „Nad oskasid ka väga kenasti oma ärimudeli püstitada, nii nagu ärimudeli ülesehitus on, lisaks veel loovus ja innovatsioon juurde,“ kinnitas Helvi Teigar ja lisas, et žüriile selline lähenemine meeldis. Nii saigi võistkond, kus lisaks Fääri saarte noortele ka meie tüdrukud Agne ja Alice koostööd tegid, esikoha.  Väga hästi läks ka ärikorralduse 2. kursuse tudengil Siim Kannusel, kes pälvis oma võistkonna koosseisus teise koha.

Äriplaanivõistluse edukaim tiim

Neljas osaleja,  ärikorralduse 1. kursuse õpilane Jüri Platonov nentis, et tema võistkond esimese kolme sekka ei jõudnud.  Viljandi Maagümnaasiumis lausa kahe õpilasfirma tegemistes kaasa löönud Jüri on müünud küll ajalehepaberist kaste ning pehmeid võtmehoidjaid, kuid seekord vedas teda alt jalgpallimängus saadud vigastus, mistõttu ta ei saanud kogu võistlust kaasa teha.

Lisaks ettevõtluslaagrile said noored kuulata väga huvitavaid loenguid  marketingist „Mis on marketingi ja müügi vahe“.  Toimus ka loeng-esitlus teemal kuidas ennast presenteerida. „See oli atraktiivne ja värviks lektor, kes kasutas elavalt  kehakeelt ja meeldis kuulajatele väga,“ meenutas Helvi Teigar.

Põnevad olid ka külastatud ettevõtted. „Seal koolis õpetatakse ka juuksureid ja üks kooli vilistlane  avas linna suuremas kaubakeskuses oma ilusalongi koos ilutoodete müügiga,“  tõi Teigar näiteks.  Teine disainihuviline vilistlane oli avanud käsitöö ja kodukaupade kaupluse, mis oli väga hubaselt sisustatud. Huvitav oli ka e-pood, mis asus äärelinnas ühe korrusmaja keldris. Tooteks, mida ettevõte müüs, olid puldist juhitavate helikopteri mudelite detailid, mida oli võimalik siis ise erinevatest kokku konstrueerida. Teigari sõnul oli see põnev idee ning pakkus õpilastele rohket huvi.

Veel käidi 40 km eemal asuvas plastivalu tehases, mis tootis paate,  mullivannide sisusid ja maapealsed plastikkeldreid, kus moose hoida. Tegemist oli suurema ettevõttega, mis oli vanematelt päritud. „Paati sealt küll koju ei toonud, aga meile kõigile kingiti firma sallid, mida saab erinevat viisi kanda,“ rääkis Jüri Platonov.

Kõige elavamalt kiitsid osalejad aga koos olnud rahvusvahelist seltskonda. „Minul grupiga vedas, me tegime hästi palju koostööd ja see mulle meeldis,“ kiitis Agne Porila.  „Ja me sattusime ka kohalikku ajalehte, lihtsalt tuldi intervjuud tegema ja tehti pilti ka,“ meenutas ta veel.

Põnevate päevade eest Rootsis  tuleb kiita Nordplus Junior projekti  “InnoBridge”, mis koondas Eesti, Läti, Leedu, Soome, Rootsi ja  Fääri saarte ärikorralduse tudengeid ja juhendajaid. Projekti raames saavad kaks kutsehariduskeskuse ärikorraldajat läbida veel 1-kuulise välispraktika ning õpetaja nädalase stažeerimise Soomes, Kokkolas. Samuti võõrustame ise 4 välisõppurit ning 3 õpetajat.  „InnoBridge“ lõpeb 2014 aasta suvel.

 

 • Esmaspäevast algab uute õpilaste kevadvastuvõtt

  Loe edasi »

 • Tartlased tõid kokakunsti võistlustelt koju kaks hõbemedalit

  Loe edasi »

 • GOOD FRANCE toob kutsehariduskeskuse õpperestorani Prantsuse road

  Loe edasi »

 • Narva õpilased keelekümblevad Tartus

  Loe edasi »

 • Selgusid “Aasta Tegija 2018” võistluste võitjad

  Loe edasi »

fraktal