Parim noor veebispetsialist naudib isetegemist

Tartu Kutsehariduskeskuse veebispetsialisti oskusi omandav Silver Mähar on esimese aastaga jõudnud hämmastavalt kaugele ning toonud muuhulgas koju võidud konkurssidelt „Trükis 2012“  ja kutsevõistluselt „Noor Meister 2013“.

Nõo Reaalgümnaasiumi  loodusklassi  lõpetamise järel otsustas Elva poiss Silver ülikooli   infotehnoloogiat õppima minna, kuid leidis peagi, et valitud eriala on liialt  kuiv ja  teaduskeskne. Siis valis semiootika, mis algul tundus küll huvitav, kuid peagi loobus ka sellest.  „Ma tahtsin midagi ise teha,“ põhjendas noormees oma ülikooliõpingute katkestamist. Lõpuks otsustas ta  kutsehariduskeskuses veebispetsialistiks õppida ning pole oma valikut  sugugi kahetsenud.

Juba kooliajal veebi- ja arvutiasjandusest huvitunud Silver selgitas, et peale pikki otsinguid tundus veebispetsialisti eriala kõige parem valik olema, mida õppida: „Mulle meeldib veebiasjandus ja kutsehariduskeskuses saab just praktilisemat poolt“. Mitmekülgset õpiprogrammi kiidab Silver ka. „Me õpime näiteks graafilisi asju tegema ning kasutama erinevaid graafikaprogramme nagu Photoshop ja  Illustrator. Ja siis kirjutame koodi  ja  õpime igasugu veebirakendusi tegema. Kõike saab ise proovida ja harjutada, ei ole nii, et teed ainult koodi või ainult kujundad.“

Veebispetsialisti eriala on laiapõhjaline ning ka tulevased töövõimalused avarad, arvab Silver. „Võid saada kas programmeerijaks või disaineriks, võid leida tööd kuskil reklaamibüroos, oleneb mis huvi on. Aga mulle on jäänud selline mulje, et tuleb ka ise palju juurde õppida ja uurida, sest ainult kooliprogrammist ei piisa, et heaks või väga heaks tegijaks saada“.

Seetõttu oli enese proovilepanek kutsevõitlustel tulevasele veebispetsialistile arendavaks kogemuseks. Näiteks graafilise disaini ja trüki ettevalmistuse  kutsevõistlusel  „Trükis 2012“ pidid osalejad kujundama raamatu kaane ja lehekülje kuni trükiettevalmistuseni. Muuhulgas tuli teada trükitehnoloogiaid ning kuigi seda otse kutsehariduskeskuses ei õpetata, läks noormehel hästi.

Kutsevõistlusel „Noor Meister“ peetud veebidisainerite võitlusel tuli puhtalt veebi teha. „Võistlus koosnes kolmest osast. Näiteks anti meile ülesanne kujundada lillepoele naistepäeva teemaline veebi avaleht, mobiilivaade ja kampaanialeht,“ kirjeldas Silver võistlustööd. Teise ja kolmanda võistlustöö kirjeldamisel tulevad mängu juba  terminid nagu  html, Javascript ja CSS – ei, see pole mitte hiina keel vaid programmeerijate tavapärane tööriistakast. Igaljuhul, kolme ülesande punktid liideti ning kokkuvõttes õnnestus Silveril võita ja kõige säravam tunnustus koju tuua.

Silver_Mähar

Silver Mähar

Praegu on Silver  praktikal ettevõttes, mida veab samuti Tartu Kutsehariduskeskuse lõpetanud Martin Kangur. Muide, nüüdsel firmaomanikul Martinil on samuti ette näidata kõrged tunnustused nii Eesti kui ka Euroopa kutsevõistlustelt ning lisaks on ta ehe näide sellest, et tee koolist oma ettevõtteni pole kuigi pikk. Silver aga firmaomaniku- või tudengipõlvest niipea ei mõtle. „Kui kooli lõpetan, siis tahaks tööle minna. Mulle meeldib teha midagi graafilist, eriti vektorgraafika. Aga samas ei taha ma ka ainult ühte asja teha. Kui olen kujundanud, siis tahaks jälle programmeerida ja vastupidi,“ avab parim noor veebispetsialist oma mitmetahulise loomuse. Nii vuhisebki ta juba tagasi oma põnevaid praktikaülesandeid täitma ning unistab suvepuhkusest koduses Elvas.

 

 • Esmaspäevast algab uute õpilaste kevadvastuvõtt

  Loe edasi »

 • Tartlased tõid kokakunsti võistlustelt koju kaks hõbemedalit

  Loe edasi »

 • GOOD FRANCE toob kutsehariduskeskuse õpperestorani Prantsuse road

  Loe edasi »

 • Narva õpilased keelekümblevad Tartus

  Loe edasi »

 • Selgusid “Aasta Tegija 2018” võistluste võitjad

  Loe edasi »

fraktal