Kas tahad tunda tulevikus tööl käimisest sellist rõõmu nagu polekski tegemist kohustusega?

Noorus on ilus aeg, rokid ringi ja naudid hetke. Sel ajal valad vundamenti oma tulevasele elule, teed valikuid, mis tõenäoliselt saadavad sind kogu elu. Otsuseid tehes tuleb meeles pidada, et ükski eluteele sattuv valikuvariant ei ole kohustus. Valikud meie ümber on meie võimalused. Võimalust tuleb näha, kasutada ning enda kasuks tööle panna, vaid see on sinu võimalus elada elu rutiinivabalt ja teha asju, mida armastad.

1dfad511cc7a4230a1-65679290[2]

Raske on näha oma elu ette, aga kui õpid asja, mis tekitab sinus kirge ja teadmistejanu, võid kindel olla, et tulevikus teed tööd mitte kohustusest, vaid sealt saadavast positiivsest energiast. Just sellise motoga töötavad päevast-päeva ka Martin Kangur (23) ja Kuldar Leement (25).

 Martin on oma kutsumuse leidnud Tartu Kutsehariduskeskusest, õppides viimasel kursusel arvuteid ja arvutivõrke. Olles iseenda peremees, on ta koos sõpradega loonud ettevõtte Newtime, mis tegeleb arvutitarkvara arenduse ja veebidisainiga.

Kuldar ühendas nooruses tekkinud ja püsima jäänud huvi arvutite vastu loova mõtlemisega ning lõpetas Tartu Kunstikooli kujundusgraafika eriala. Kuldari erialane ambitsioonikus ja õiged valikud on teinud temast oma ala hinnatud professionaali, kellelt tellitakse teenuseid nii freelancerina kui kujundusgraafikuna Tabasco OÜ-s töötades.

Mõlemaid kutsehariduse taustaga noormehi saadab täna edu. Ent nende edu taga on mitmeid aastaid praktikat, soov end ametialaselt täiendada ning ka eksimisest tulenevad uued valikud. Sageli minnakse eriala omandama teadmisega, et see on amet kogu eluks. Mõnikord teeb elu aga korrektuurid, mis ajendavad õpitavat eriala vahetama. Kuldar leidis oma tõelise kutsumuse alles teisel katsel, kuna esmane haridus üldehituse erialal ei pakkunud piisavalt kirge ega väljundit.

„Kujundusgraafikuna olen leidnud just selle eriala, mis minuga kõige paremini sobib,“ räägib Kuldar oma valikust. „Kunagi sai endale antud lubadus, et teen seda, mis mulle meeldib, et ma ei tunneks tööl olles, et ma teen tööd – olen selle tänaseks enda jaoks saavutanud,“ sõnab Kuldar, olles kindel, et teise valikuna õpitud kujundusgraafika on tema jaoks kõige parem eriala.

Nii Kuldar kui ka Martin loevad oma tänaseks saavutatud edu saladuseks omandatud kutseharidust. „Õpitav eriala peab meeldima, vaid nii saavutad elus eesmärke, millega oled rahul,“ räägib Martin, lisades, „kui sul on asja vastu huvi, siis sa naudid ameti õppimist ja hiljem oma eriala praktiseerimist sedavõrd, et ei kujuta end muud tegemas ettegi.“ Ka Kuldar nõustub, et parimaks olemise võti on enda tahte ja huvi olemasolu. „Siiani on üheks minu motivaatoriks end arendada ja soov saavutada midagi,“ räägib Kuldar. Olles ise eriala vahetanud, teab ta öelda: „Kui tunned, et oled tüdinud, siis tuleb eriala vahetada. Töö ei ole lihtsalt töö – eriala ei ole lihtsalt eriala – see on see, kes sa ise oled.“

Enesekindlus nii isiklikus elus kui ka erialaselt annab eelise ka töömaastikul. Kutsehariduse taustaga Martin ja Kuldar näevad ametikoolis õppinud noortel laia tööpõldu, tuleb vaid ise olla aktiivne, oma alal särav ja ambitsioonikas. „Tööandja otsib sageli noori, kellel oleks ette näidata erialaseid kogemusi. See tekitab temas sinu vastu usalduse ja näitab sind kui erialaselt ambitsioonikat noort,“ jagab Kuldar kogemusi, lisades, et kogemuse ja praktika leidmine on sageli aga just õppija enda initsiatiivi ning motivatsiooni küsimus, millesse peab oma tulevikku silmas pidades, tõsiselt suhtuma.

Kui kogemused on taskus, on tööpõld lai. „Kui sa oled koolis eriala korralikult selgeks teinud, siis tööst ega praktikakohtades puudust ei ole,“ on Martin kindel. „Uskuge mind, meie oskustega inimesed ei pea kunagi tööd otsima – töö otsib sind ennast üles,“ täiendab Kuldar, lisades, et ka kõrged saavutused kutsemeistrivõistlustel näitavad tööandjale sinu pädevusi ning võimekust stressirohkes olukorras edukalt toime tulla.

Mõlema noormehe arenguid töömaastikul on soodustanud ka osalemine mitmetel võistlustel. Noormeeste ettevõtlikkus ja ambitsioonikus on välja kasvanud ametikoolidest, ent julgus mõelda suurelt on saanud hoogu juurde nii kohalikel kui ka rahvusvahelistel kutsemeistrivõistlustel. Nii Kuldar kui ka Martin on Eesti kutsehariduse suurürituse, kümneid erialasid koondava kutsemeistrivõistluse Noor Meister staažikad võistlejad. Martinil on trofeeriiulil ette näidata näiteks Noor Meister 2010 ja 2011 It-võistlustelt pronksmedalid, võistluselt Veebimeister 2012 kuldmedal, Baltimängude esimene koht ja rahvusvahelistelt kutsemeistrivõistlustelt EuroSkills 2012 pronksmedal. Kuldar võib uhkust tunda Noor Meister 2011 graafilise disaini kuldmedali ja EuroSkills 2012 meisterlikkuse medali üle. Täna annavad nad aga võimaluse teistele, olles ise tagatoas ning pannes õla alla Noor Meister 2013 edukale toimumisele.

Elamaks elu, mis on täis väljakutseid, peab toimuma pidev progress. Väikesed erialased tööotsad, osalused kutsemeistrivõistlustel – need kõik võivad tulevase tööandja silmis kuuluda kaalukausi raskemasse otsa ning mõjutada sinu karjääri ja tulevikuväljavaateid. Seega, pea meeles, et võimalusi täis maailmas on valikud sinu enda teha! Ära vali kohustusi, vali uudseid lähenemisi ja arendavaid võimalusi! Ning Kuldari näitel, ära karda eksida, kukkuda, tõusta ja lõpuks särada.

Artikkel ilmunud Delfi “Noorte hääles” 14.02.2013:

http://noortehaal.delfi.ee/news/kool/kas-tahad-tunda-tulevikus-tool-kaimisest-sellist-roomu-nagu-polekski-tegemist-kohustusega.d?id=65679230

Avaldatud: 22.02.2013

 • Esmaspäevast algab uute õpilaste kevadvastuvõtt

  Loe edasi »

 • Tartlased tõid kokakunsti võistlustelt koju kaks hõbemedalit

  Loe edasi »

 • GOOD FRANCE toob kutsehariduskeskuse õpperestorani Prantsuse road

  Loe edasi »

 • Narva õpilased keelekümblevad Tartus

  Loe edasi »

 • Selgusid “Aasta Tegija 2018” võistluste võitjad

  Loe edasi »

fraktal