Mööblitislerid on kuulsad

Allikas: Õptejate Leht online .

Tartu kutsehariduskeskus (TKHK) korraldas 16. märtsil koos avatud uste päevadega ka õpilaste ülekoolilised kutsevõistlused, seda juba viiendat korda, tänavu siis “Aasta tegija 2011”. Lisandunud on võistlusalasid – seekord võeti üksteiselt mõõtu juba 30 kutsealal.

Aasta-aastalt on suurenenud ka võistlejate arv, nüüd jõudis see juba 400 lähedale. Mõni kursus lööb kaasa lausa sajaprotsendiliselt.

Aktiivsel osalemisel on mitu põhjust. Lisaks soovile end proovile panna ei taheta leppida sellega, et sõber või sõbranna on parem, oluline on aga ka soov ennast töövõtjatele näidata. Mitu firmat on selgelt öelnud, et kutsevõistluse võitja tiitel on kvaliteedimärk. Nii ongi ka võistlustest huvitunud ja võistlust toetavate firmade arv lähenemas poolele sajale. Noortele tähendavad kutsevõistlused esimest sammu järgmiste katsumuste teel.

Kas tõsine töö või pigem sport?

Kas kutsevõistlused (EstoSkills, EuroSkills, WorldSkills) on pigem osavate töötegemine või sport? Tartu KHK kutseõpetaja Kaido Toobali arvates – mees on kahel korral kuulunud EuroSkillsi ja korra ka WorldSkillsi ekspertide-kohtunike hulka – kaldub asi pigem spordi poole, sest võistlejate tulemusi mõõdetakse konkreetselt, lausa apteekri täpsusega. Ta lisab, et kõige olulisem on osaledes võimalus näha, kuidas teistes riikides väärtustatakse oskustööjõudu ja kuidas see võiks olla ka meil Eestis.

Märtsi algul Tartu kutsehariduskeskuses läbi viidud Eesti mööblitislerite kutsevõistlustel saavutasid suurt edu võistluste korraldajate esindajad. Teist aastat järjest võitis kindla paremusega (86,27 punkti 100 võimalikust; kaheksa hindamiskriteeriumi järgi) esikoha Tartu KHK mööblitisleri eriala kolmanda kursuse Õpilane Silver Kämärä, teenides seega õiguse esindada Eestit oktoobris Londonis toimuvatel ülemaailmsetel kutsevõistlustel WorldSkills 2011. Jõhvist pärit noormehe sõnul on ta käelise töö tegemise ande pärinud vanaisalt. Põhikooli lõpus oli tal kindel otsus Tartusse puutööd õppima tulla ja pärast kooli lõpetamist kavatseb ta oma oskusi täiendada CNC-puidupingioperaatori erialal ning jätkata õpinguid kas Eestis või välismaal.

Väga tubli oli ka võistlustel teiseks jäänud Tartu KHK teisel kursusel Õppiv Peeter Murumets. Kambja põhikoolist pärit noormehe vanavanaisa pidas samuti tisleriametit.
Tartlased edestasid kindlalt kolmandaks jäänud Haapsalu KHK õpilast Ruslan Janterit.

Eeskuju pole vaja kaugelt otsida

Külalisvõistleja Veijo Kauppila Salppausi ametikoolist Soomest kasutas Eestis võistlemist WorldSkillsiks valmistumiseks, kogudes punktisummaks 89,97. Silver Kämärä pidi seega napilt tunnistama soomlase mõnepunktilist paremust. Aga juba 2.–6. maini on tal võimalus revanš võtta, sest ta on kutsutud osalema Soome Taitaja kutsevõistlustel Kuopios (võrreldav EstoSkillsiga).

Nii Silver Kämäräl kui ka Peeter Murumetsal pole olnud vaja eeskuju kaugelt otsida: 2008. aastal Eesti parimaks nooreks mööblitisleriks kroonitud Tartu KHK õpilane Ivo Ilm saavutas Kanadas Calgarys toimunud WordSkillsil eestlaste kõrgeima, 10. koha. Ivo Ilma valmistatud kapi eest andis žürii 510 punkti (maagiline piir on 500) ja nii hinnati tema tööd meistriklassi tiitli vääriliseks.

Viimastel aastatel on Tartu KHK-st käinud ligi 30 puutööd õppivat noort praktikal Tiksoja puidugrupis, mõni mitu korda. Ivo Ilmale ja veel mitmele õppurile on firma stipendiumi maksnud. „Ivo sai kiiresti selgeks tööpinkide juhtimise oskused, omandas lennult ka kõik muud vajalikud vilumused. Teda võis julgelt paigutada ükskõik missugusesse töölõiku,“ kiidab Tiksoja puidugrupi puurimise ja freesimise grupi eestööline Gabriel Keiv.

Napilt kolm kuud tagasi (9.–11. detsembrini) Lissabonis toimunud EuroSkillsilt tÕi Eesti 20-liikmeline võistkond koju seitse medalit: kolm kulda, ühe hõbeda ja kolm pronksi. Kuldmedali võitis Eesti puidutöötlemise kolmeliikmeline võistkond koosseisus Raido Arro (lõpetanud Tartu KHK ja seejärel ka Võrumaa KHK), Silver Kämärä (lõpetab kevadel Tartu KHK) ja Ivo Ilm (lõpetanud Tartu KHK ja õppinud lisa Võrumaa KHK-s). Lisaks said nad kõik ka individuaalsed medalid, vastavalt kulla, hõbeda ja pronksi. Seega võitsid kolm mööblitisleri eriala noormeest Eesti seitsmest medalist koguni neli, enam kui pooled.

Nüüd, kus Silver Kämäräl on WorldSkillsi pääse lunastatud, hakkab teda võistlusteks ette valmistama oma kooli kutseõpetaja Aivar Kolonistov. Ettevalmistusaeg kestab natuke üle poole aasta. Tundub küllaltki pikk aeg olevat, kuid see on poole lühem kui oli Calgarys WordlSkillsi võitnud hiinlasel ja ka soomlasel, kes sai 6. koha. Pidevalt peab täiendama võistlustel osaleja tööriistakasti. Kui Ivo Ilmal kaalus see umbes 400 kilo, siis tema sakslasest konkurendil oli kaks korda suurem/raskem. Võistleja saatmine Kanadasse WorldSkillsile läks koolile maksma keskklassi sõiduauto hinna. See ei ole odav lõbu.

Ivo Ilm on oma kodus Jõgevamaal asutanud väikefirma ja valmistab seal tellimustöö korras mööblit ja puittooteid. Vahel, kui on abi vaja, käib Ivol abiks meeskonnakaaslane EuroSkillsiks valmistumis- ja võistluspäevilt, kuldmedalimees Raido Arro. On oskused, on ka kliente. Kellelt siis veel mööblit tellima minna kui mitte noore tipptisleri käest, eriti kui seda valmistavad lausa mitu medalimeest!

Kes õpetab meistertisleriks?

Ka Ivo Ilma ettevalmistust ülemaailmseks kutsevõistluseks juhtis Aivar Kolonistov ja abistas vend Andrus Kolonistov. Mõlemad kutseõpetajad on oma oskused saanud Tartu kõrgemast kunstikoolist, lõpetanud seal mööbli kujundamise ja restaureerimise eriala. Kuidas ära tunda, millisest õpilasest võib saada tippmeister?
Aivar Kolonistov: „Tulevase tipptegija tunneb ära õpilasest, kes oskab oma tööd analüüsida: mida ta tegi hästi ja mis läks halvasti. Ta oskab leida töö käigus uusi lahendusi ja pakub neid välja õpetajale. Näeb ülesande lahenduse juures mitte üht-kaht, vaid nelja-viit võimalust. Oskab rahulikult oma tegevust hinnata ehk vanarahva tarkuse kohaselt: oskab seitse korda mõõta ja üks kord lõigata.

Tippvõistlustele minejate ettevalmistamine nõuab ka õpetajalt pidevat enesetäiendamist ja õppimist. Eesti puidutöötlemise võistkond valmistus üleeuroopaliseks mõõduvõtmiseks Tartu KHK-s, lisaks Aivar ja Andrus Kolonistovile käisid noori mööblimeistreid nõustamas EuroSkillsi eksperdid Jüri Minjajev mööblitootjate liidust, Uve Uustalu Haapsalu KHK-st ja Lauri Tasso Võrumaa KHK-st. Ettevalmistuse käigus matkiti võistlussituatsiooni – tuli valmistada kolme päevaga võistlustöö, dekoratiivne kapp. Haapsalu KHK ehitus-puidu-käsitöö osakonna juhataja Uve Uustalu valiti järgmisteks EuroSkillsi võistlusteks – 2012. a Belgias – puiduerialade peaeksperdi asetäitjaks, ta hakkab ette valmistama ja korraldama masinatislerite võistlust.

Uve Uustalu eriala perspektiivikusest: „Igal juhul on mööblitisleri amet tänuväärt, sest ta on laiapõhjaline, alates linditöölisest kuni disainerini välja. Väga populaarne eriala on meil mööblirestaureerimine, mis eeldab samuti tislerioskusi.

Üleriigiliste kutsevõistluste proovitööd lähevad iga aastaga raskemaks. Poisid on motiveeritud võistlema, nad teavad, mida peavad tegema, ja üha rohkem saavad tööd valmis etteantud aja piires. Järjepanu on kõik tisleri eriala õpetavad koolid suutnud oma masinaparki täiustada, mis annab eeldused eriala paremaks omandamiseks. Erialaõppe üldine tase ongi Eestis üpris ühtlane, kuigi Tartu koos Väimelaga on veidi eest ära läinud. Meie saime mööblitislerite kutsevõistlustel kolmanda koha teist aastat järjest. Eks see näitab stabiilsust, kuid võistlustel peab siiski ka õnne ja närvi olema. Et Eesti meeskonna koostöö oli EuroSkillsil lihtsalt super, seda väitsid ka teiste riikide eksperdid.“

Allikas: Õptejate Leht online .

Autor: Hillar Karm, Tartu KHK soome keele õpetaja.

Avaldatud: 21.03.2011

 • Esmaspäevast algab uute õpilaste kevadvastuvõtt

  Loe edasi »

 • Tartlased tõid kokakunsti võistlustelt koju kaks hõbemedalit

  Loe edasi »

 • GOOD FRANCE toob kutsehariduskeskuse õpperestorani Prantsuse road

  Loe edasi »

 • Narva õpilased keelekümblevad Tartus

  Loe edasi »

 • Selgusid “Aasta Tegija 2018” võistluste võitjad

  Loe edasi »

fraktal