Õppetoetused ka põhiharidusega kutsekoolinoortele

“Eesti Päevaleht”, 17.06. 2004

Haridus- ja teadusministeeriumis valminud seadusemuudatus võimaldab järgmisest sügisest ka põhihariduse baasilt kutseõppes õppivatele noortele õppetoetusi määrata.

Seni vaid keskkooli baasil kutseharidust omandanud ning kõrgkoolis õppivatele noortele kehtinud 600-kroonine soodustus peaks minister Toivo Maimetsa hinnangul oluliselt parandama õpilaste valikuvõimalusi sobiva kutsekooli leidmisel. “Nende laste valikuvõimalus on siiani olnud ääretult väike,” ütles ta. “Kõigil pole materiaalselt võimalik kodust kaugemale õppima minna ja nad valivad kodulähedase kooli, sõltumata annetest või erialade sobivustest.”

Peale 600-kroonise õppetoetuste saavad kodust kaugemal õppivad kutseõpilased ka 300 krooni ulatuses sõidukompensatsiooni. Minister lisas, et õppetoetuse pälvivad enamjaolt parema õppeedukusega noored, ent uus seadus jätab koolidele teatud piirini vabad käed. Ministeerium taotleb kava elleviimiseks tuleva aasta neljaks õppekuuks umbes 12,5 miljonit krooni.
Lääne-Virumaa kutsekõrgkooli direktor Helle Noorväli hindas seadusemuudatuse positiivseks. “Kui liita 600-kroonisele õppetoetusele 300-kroonine sõidukompensatsioon, siis 900 kroonist on abi üksjagu,” märkis ta.
Noorväli ütles, et toetusi saab umbes kolmandik õppijaist, ent seda on liiga vähe. “Seadust tuleks muuta ka selliselt, et sõidukompensatsioon ei sõltuks lapse õppeedukusest,” märkis ta. “On ju lapsi, kes saavad asjadega rahuldavalt hakkama, aga elavad kaugel. Ka neid tuleks toetada.”

Direktori sõnul on praegune kord õppetoetuste määramiseks liiga range, sest lisaks parimatele õppijatele saab kool toetuse määrata vaid orbudele.

Minister Maimets märkis, et lähiajal on kutseõppesüsteemi ees ootamas veel mitu muudatust, eeloleval sügisel kinnitatakse kutseõppekontseptsioon aastani 2008.

Avaldatud: 17.06.2004

 • Esmaspäevast algab uute õpilaste kevadvastuvõtt

  Loe edasi »

 • Tartlased tõid kokakunsti võistlustelt koju kaks hõbemedalit

  Loe edasi »

 • GOOD FRANCE toob kutsehariduskeskuse õpperestorani Prantsuse road

  Loe edasi »

 • Narva õpilased keelekümblevad Tartus

  Loe edasi »

 • Selgusid “Aasta Tegija 2018” võistluste võitjad

  Loe edasi »

fraktal