Otsime eksponaate näitusele kutsehariduse ajaloost Tartus

1888.a avaldas Jakob Hurt üleskutse vanavara kogumiseks. Hurt pidas silmas sisuliselt rahvaluulet, meie pöördumine puudutab rohkem asjastunud ajalugu.

Maikuu edenedes tahame Koplis avada näituse kutsehariduse (aja)loost Tartus. Esinduslik väljapanek vajab esinduslikke eksponaate.

Sukelduge isklikku ja/või ametialasesse kultuurkihti ning kasutage seal ringivaatamiseks oma kotkapilku. Kindlasti hakkab silma midagi, mis mineviku meenutamise mõttes väärib avalikku demonstratsiooni.

Otsimise kergendamiseks lihtne spikker otsitavate esemete kategooriatest:

 1. Vanad õpikud/töövihikud/jaotusmaterjal/õppeotstarbelised plakatid jne. Õpikud, mille tiitellehel on mõne KHK vanema eelkäija tempel. Välja antud 90 kuni 40 aastat tagasi.
 2. Näitlikud õppevahendid, eelkõige kutseõppes ( näiteks vanad hakklihamasinad, “Moskvitši” karburaator mudel Praha Kevade aegadest, esimesed Iljitši lambikesed, kellud, mida kasutati Jeeriko müüride ladumisel, arvelaud, lükati, esimene arvutihiir või klaviatuur jne).
 3. Näited õpilaste töödest (mütsid, sallid, mõni treitud vidin või nikerdatud puust ese).
 4. Näited omaaegsest olemest. Ka sellest olmest, mida õpilane kasutas ühikas (ühe auguga elektripliit, piimapudel, hambaharjatops, äratuskell jne).

Siinkohal eripalve õpetajatele, kes on olnud kunagi õpilased mõnes KHK eelkäijas – võib olla on teil säilinud mõni riideese või aksessuaar, mida te õpilasena kasutasite – seelik, püksid, käekott, lips, vahetusjalanõude kott, keelatud kõrvarõngad, katkine käekell vms Esemetel peaks juures olema lühike annotatsioon: kelle kuulub või kes on autor; millal ja (vajadusel) milleks kasutati.

Koplis kogume väärtuslikud annetused infokogusse. Põllu tänaval saab neid tuua Siiri juurde. Võib ka nii, et tulen ise järele. Helistage, lepime kokku (Aivar Lippmaa, tel nr +372 55 52 42 35).

PS! Näituse vitriinid on sama suured nagu on spordiosakonna karikakapid Kopli tänava A korpuse koridoris. Seega väga suuremahuliste objektide demonstreerimine ei ole võimalik. Autod, vanad treipingid jt väga suured asjad eksponaatidena kahjuks ei kvalifitseeru.

PPS! Isiklikud esemed tagastatakse pärast näituse lõppu.

Avaldatud: 12.05.2012

 • Esmaspäevast algab uute õpilaste kevadvastuvõtt

  Loe edasi »

 • Tartlased tõid kokakunsti võistlustelt koju kaks hõbemedalit

  Loe edasi »

 • GOOD FRANCE toob kutsehariduskeskuse õpperestorani Prantsuse road

  Loe edasi »

 • Narva õpilased keelekümblevad Tartus

  Loe edasi »

 • Selgusid “Aasta Tegija 2018” võistluste võitjad

  Loe edasi »

fraktal