Tartu Kutsehariduskeskuse pesumaja

Pesumaja on avatud esmaspäevast reedeni kell 10.00 – 16.00. Asukoht on Kopli 1c Õpilaskodu (ühiselamu), sissepääsuga Õpilaskodu peauksest.

Tartu Kutsehariduskeskuse kodumajanduse eriala õppebaasis-pesumajas on kõik pesumaja käikurakendamiseks vajalikud katsetused, seadistused, häälestused, kontrollimised tehtud ja katseaeg läbi saanud ning nüüd võivad tartlased tuua oma määrdunud rõivaid ja riideesemeid siia, et neile taas värske välimus tagasi anda.

Nagu rõhutas kooli töökeskkonnaspetsialist Liis Tammaru, on tegemist mitte tavalise pesumajaga, vaid tänapäevast tehnoloogiat kasutava erilise barjäärpesumajaga. See tähendab, et musta pesu ruumi ja puhta pesu ruumi mikrokliimad on üksteisest eraldatud vaheseinaga.

Lihtsamas keeles öelduna tähendab see seda, et must pesu pannakse masinasse ühes tööruumis ja puhtaks saanud pesu võetakse masinast välja teises tööruumis.

„Pesumasinate juhtimine toimub programmide alusel. Pesuvahendi doseerib masin ise automaatselt. Arvuti Vetclean programm juhib näiteks keemilist puhastust nõudvate materjalide puhtakssaamist. Iga materjali jaoks on olemas oma vastav programm, ka kõige õrnemate materjalide pesemiseks,“ tutvustab pesumasinate tööd pesumaja spetsialist-juht Aivar Mänd. Pestud on lambanahast autoistmekatteidki, mis pärast puhatakssaamist olid pehmed ja mõnusad.

Pesumasinaid on kokku kolm – suur 44 kg, väiksem 16 kg ja pisike 7 kg mahutavusega. Ajaliselt kestab üks pesutsükkel 45 minutit.

Pestud puhas pesu võetakse masinast välja puhtapesu ruumis. Seal on kolm 24 kilo mahutavat kuivatit. Samas ruumis toimub puhta pesu lõppviimistlus – triikimine, pressimine ja ladustamine (kokkupanek).

Puhta pesu (kitlid, päevasärgid, pintsakud) siledakssaamist hõlbustab aurumannekeen, kus aur, auru ja õhu segu ning lõpuks puhas kuiv õhk annavad rõivale lausa uue välimuse. Kasutusel on veel aurupress ja aurutriikraud. Pärast kõike seda jääb rõivaese riidepuul ootama omaniku järeletulemist.

Pesumasinad ja kuivatid ning kalander (kuumpesurull) on Tšehhi firmast „Primus”. Kahe aasta jooksul kehtib masinatele garantiiaeg. Et masinad ikka töökorras püsiksid selle eest kannavad hoolt OÜ Etmark P.E. spetsialistid. Analoogne pesumaja töötab ka Võru haiglas.

Väikekliendid saavad oma puhta pesu kätte samast kohast, kus nad pesu pesta andsid.

Suurkliendid pääsevad pesumajja kooli siseõue kaudu, kus on eraldi uksed pesu sisse- ja väljaandmiseks. Kool pakub suurklientidele ka pesu toomise ja viimise teenust.
Reeglina saab puhta pesu kätte 24 tunni jooksul.

Nagu öeldud on pesumaja kooli õppebaasiks, kus õpilased omandavad pesupesemise ja -puhastuse töö esmaseid praktilisi kogemusi.

Tartu KHK kodumajanduse eriala õppebaasi kaasajastamine on toimunud Euroopa Regionaalfondi toetusel projekti „Kopli 1 õpilaskodu rekonstrueerimine“ raames.

Täiendav info: Liis Tammaru, töökeskkonnaspetsialist,
7 361 899, mobiil 515 3588, liis.tammaru@khk.tartu.ee

Koostaja: Hillar Karm, PR-esindaja
504 8039
hillar.karm@khk.tartu.e

Avaldatud: 19.05.2010

 • Esmaspäevast algab uute õpilaste kevadvastuvõtt

  Loe edasi »

 • Tartlased tõid kokakunsti võistlustelt koju kaks hõbemedalit

  Loe edasi »

 • GOOD FRANCE toob kutsehariduskeskuse õpperestorani Prantsuse road

  Loe edasi »

 • Narva õpilased keelekümblevad Tartus

  Loe edasi »

 • Selgusid “Aasta Tegija 2018” võistluste võitjad

  Loe edasi »

fraktal