Tartu Kutsehariduskeskuse head taset tõestavad õpilased ise

Äsjalõppenud õppeaastal näitasid Tartu Kutsehariduskeskuse (KHK) õpilased läbi aegade kõrgeimat taset vabariiklikel, kohalikel ja ka piiriülestel kutsevõistlustel.

Noor Pagar 2011

Avalöögi medalisajule kutsevõistluste sarjas andis sügisel Tallinna Toidumessi raames toimunud võistlus „Noor Pagar 2011“, kus kaheliikmeline KHK võistkond Tatjana Kangeretsi ja Merilin Konradi esindusel saavutas esikoha.

Kodutööna valmistati pagaritoode „Rukkileib – Eesti visiitkaart“ ning võistlustööna valmis kohapeal 20 ühesugust magusat rullsaia.

Noor Teenindaja 2011

Rivo Rattuse III koht kutsevõistlustel „Noor Teenindaja 2011“ tuli mitmekülgsete kõrgete teadmiste ja oskuste eest kelneri erialal.

Teoreetilistele teadmistele ja muudele praktilistele ülesannetele lisaks tuli võistlejail valmistada ja serveerida kohvijooki, lugeda ja mõista veinipudeli etiketti, voltida salvrätikut, teenindada klienti lauast ning valmistada kliendi silme all järelrooga – flambeeritud pirni.

Veebimeister 2012

Esmakordselt Eestis toimus veebruaris Tartu Kutsehariduskeskuse ruumides veebidisainerite kutsemeistrivõistlus „Veebimeister 2012“.

Kaksikvõidu noppisid KHK enda õpilased Martin Kangur (I koht) ja Deivid Sarapuu (II koht), kellel tuli kavandada ja teostada koduleht. Kodulehe tegemise käigus tõestati end fototöötluses, animeerimises ja programmeerimises.

Lisaks pidid noored arvestama ka kliendi nõudmistega, kontrollima kodulehe koodi vastavust standarditele ja testima tehtud tööd.

Tislerite kutsevõistlus

Tislerite kutsevõistluse võitis aga juba kolmandat aastat järjest Tartu KHK õpilane. Võistlejad pidid 18 tunni ehk kolme päeva jooksul valmistama laekataolise uksega kõnepuldi.

Sellel aastal näitas tislerite jätkuvat kõrget kvalifikatsiooni Peeter Murumets, kes sõidab Eestit esindama ka rahvusvahelisele kutsemeistrivõistlusele „EuroSkills 2012“.

Äripäevad 2012

Ettevõtlusalasel kutsevõistlusel „Äripäevad 2012“ saavutas KHK ärikorralduseriala võistkond koosseisus Marina Serova, Sirle Salus, Henri Pilt ja Sten Tiidt II koha. Teooriatesti lahendamisel seljatati küll konkurendid, kuid turundusalaste praktiliste ülesannete lahendamisel jäädi alla Tallinna Majanduskoolile.

Tippsekretär 2011

Vabariiklikel kutsevõistlustel raamatupidajatele ja sekretäridele pärjati Ingra Küngas „Tippsekretär 2012“ tiitliga.

Samas kategoorias saavutas Sandra Õnne tugeva II koha kursusekaaslase seljataga. Noored sekretärid pidid näitama oma teoreetilisi teadmisi asjaajamisoskusest ja etiketi tundmisest. Lisaks tuli end proovile panna arvutikasutamisoskuses ning oskama piirsituatsioonides hakkama saada.

Vabariigi parim raamatupidaja on aga Triin Siim, kellel jäi võistluse maksimumtulemusest puudu vaid 2 punkti. Raamatupidamise võistlusel pidi tundma nii raamatupidamise teoreetilisi algtõdesid, kui ka lahendama keerukaid kompleksülesandeid kuni kolme põhiaruande koostamiseni välja.

Majutusteeninduse kutsevõistlus

Majutusteeninduse kutsevõistlustel premeeriti hotelliteeninduse eriala õpilast Pirjo Paabot perfektsete teoreetiliste teadmiste eest eripreemiaga.

Autotehnikute vabariiklikud kutsevõistlused

Tartu KHK autotehnikud Indrek Jõgi ja Gustav Urbas tõestasid oma paremust vabariiklike kutsevõistluste üksikaladel ja võitsid sponsorite eriauhindu elektriskeemi koostamisel ja mõõtmisel ning seadise osandamises.

Enim punkte kogunud Sergei Gruzilovil on aga võimalus alustada 2012. aasta sügisest õpinguid Tallinna Tehnikakõrgkooli autotehnika õppesuunal riigieelarvelisel õppekohal.

Väljaspool arvestust pakkus võistlejatele konkurentsi Tartu KHK autotehniku eriala vilistlane Madis Rammul, kes esindab Eestit käesoleva aasta oktoobris Belgias toimuval kutsemeistrivõistlustel „EuroSkills 2012“.

Nooruslik Kevad 2012

Noorte kokkade ja teenindajate kutsevõistluse „Nooruslik Kevad 2012“ teemaks oli „Eesti köök – üks osa Põhjamaade köögist“, kus kokkadel tuli toorainena kasutada kodumaist sealiha ja pastinaaki ning desserdiks valmistama midagi kohupiimast. Teenindajatel tuli katta laud kahele ning lisaks klientide teenindamisele voltida salvrätikuid, valmistada maitsevett, avada valge veini pudel ja demonstreerida täppisvalamisoskust.

Tartu KHK õpilastest saavutas kokkade võistlusel Mihkel Manglus 2. koha, olles ühtlasi parima pearoa valmistajaks.

Diana Sammast tunnustati teenindajate võistlusel 3. kohaga, saades samas ka kliendisõbralikuma teenindaja tiitli.

Teviit 2011 & Noor Meister 2011

Infomess „Teeviit 2011“ raames sügisel läbi viidud kutsemeisterlikkuse võistlustelt „Noor Meister 2011“ toodi samuti koju kõrgeid kohti. Kahepäevase elektrikute kutsevõistluse tulemusel premeeriti Siim Vuksi esikohaga.

Tartu KHK rätsepa erialal õppiv Liisi Reitkam astus pjedestaalil II kohale.

Arseni Bulatov saavutas samuti II koha oskuslike ehitusviimistlustöödega nagu näiteks nurga pahteldamine ja pindade ettevalmistamine, raami värvimine ja akrüülimine, värvitriipude harmoniseerimine, tapeetimine ja vabatehnika.

Juuksurid Grete Kaasik ja Gredhlin Kolbasov noppisid aga nooremas vanuserühmas meeste soengute kategoorias vastavalt II ja III koha.

IT-erialal näitas II koha väärilisi teadmisi Sander Sats Microsofti spetsialistina ning Linuxi asjatundjana tuli III kohale Martin Kangur.

Parim müüja õpilane 2012

Vabariiklikud kutsevõistlused jätkusid täispurjel käesoleva õppeaasta aprillis toimunud kaubandusvaldkonna jõukatsumisega „Parim müüja õpilane 2012“. Võisteldi kolmes „kaalukategoorias“ – põhikooli baasil õppijad, gümnaasiumi baasil õppijad ning töökogemuse baasil õppijad.

Gümnaasiumi kategoorias saavutasid müügikorralduse eriala õpilased Merit Lindmets esi- ja Timo Palanen teise koha. Põhikooli kategoorias võitis võistluse Klarika Lass.

Logistika valdkonna kutsemeistrivõistlused

Logistika valdkonna kutsemeistrivõistlustelt Paides, tuli Mariette Loit koju kõrgeima saavutusega, jättes esmakordselt üritust korraldava kooli Järvamaa Kutsehariduskeskuse peavõiduta.

Jõulukellu 2011

Kutsemeistrivõistlustel „Jõulukellu 2011“ tõusid pjedestaali III kohale kivi- ja betoonkonstruktsioonide ehitust õppivad Roman Protšiv ja Henri Utsar.

Knauf Junior Trophy

Tallinna Ehituskoolis läbi viidud kutsemeistrivõistlusel „Knauf Junior Trophy“, saavutasid aga meie kipsplaadi paigaldajad Lauri Liping ja Mikko Väronen II koha.

Kokakunst Kuressaares 2012

Kohalikel kutsevõistlustel Kuressaare Ametikoolis „Kokakunst Kuressaares 2012“ valmistati roogi eestimaistest toiduainetest.

Tartu KHK eest võistlustules olnud Merino Lastik, kes oli paaris Põltsamaa Ametikooli õpilase Egle Luuriga, saavutas 2. koha. Võistlustööna tuli valmistada kahekäiguline pidulik söögikord. Žürii tõstis esile meeskonna toitude ehedat maitset ning väga head maitsetunnetust.

Grillium

Juuni alguses Pärnu Vallikäärus toimunud koolidevahelisel grillvõistlusel „Grillium“ oli esindatud rahvusvaheline seltskond. Võistkondi meilt ja mujalt oli 17, sh grillisõbrad Hollandist, Inglismaalt, Tsehhist, Slovakkiast ja Lätist.

Tartu KHK toiduainete töötlemise eriala 3. kursuse õpilased Erly Pant, Raido Hein ja Merily Runtal koondusid võistkonda „Head teod“. Seekord tuli tublidel „tigudel“ oskusi näidata searibi-, kanaliha- ja fantaasiavoorus. Oma heade oskuste eest teeniti välja kõrge II koht.

Rahvusvahelised võistlused

Tartu Kutsehariduskeskuse õpilased on näidanud meie kutsehariduse kõrget taset ka rahvusvahelisel areenil.

Möödunud aasta lõpus tuli Eesti edukaimana rahvusvahelistelt kutsemeistrivõistlustelt „WorldSkills 2011“ Londonis koju tisler Silver Kämärä, saavutades 504 punktiga 10. koha ning sai kaela meisterlikkuse medali. Londonis oli 930 osalejat erinevatest riikidest üle kogu maailma, kes võtsid mõõtu 46 võistlusalal. WorldSkills toimub iga kahe aasta tagant ning on noortele oskustöölistele üheks tähtsamaks kutseoskuste testimise ja näitamise kohaks rahvusvahelisel tasandil.

Lisaks tõestas end Euroopa Hotelli- ja Turismikoolide Assotsiatsiooni poolt juba 24 korda korraldataval kondiitritoodete valmistamise rahvusvahelisel kutsevõistlusel Haagis Tartu KHK kondiitrieriala õpilane Merit Heinmets, kelle paariliseks osutus loosi tahtel samal eriala õpilane Ukrainast. Edukas meeskond saavutas hinnalise 3. koha.

Rahvusvahelisel ilufestivalil „Nevskie Berega“ St. Peterburis toimunud juuksurite konkursil osalesid Tartu KHK juuksuriõpilased kolmes kategoorias. Osavaim õhtusoengu valmistaja pikkadesse juustesse oli meie Veronika Aleksandrova, keda tunnustati väärika 4. kohaga.

Pruudisoengu tegemisel tunnustati meie õpilasi kõrgete esikümnesse jäävate kohtadega – parimaina neist esines Tuuli Kotov, kes pälvis 5. koha.

Käesoleva aasta aprilli lõpus toimus autoerialade kutsevõistlus Lätis, kus teadmised seadsid ritta kolme Balti riigi võistkonnad. Eesti võistkond koosnes kahest võistlejast ja ühest juhendajast.

Tartu KHK eest oli väljas vilistlane Madis Rammul, Rakvere Ametikoolist õpilane Rauno Saage ning juhendajaks oli Taru KHK kutseõpetaja Tanel Plovits. Kahel võistluspäeval võisteldi 11 alal. Eesti meeskond kogus 550 maksimumpunktist 458 ja jäi kokkuvõttes jagama tublit 5. ja 6. kohta.

Eesti meeskonnale omistati eripreemia kardaanliigendi vahetuse nutikuse ja KTS ja ESI Tronic diagnostikasüsteemi parima kasutuse eest. Võistluskeeleks lõunanaabrite juures oli inglise keel.

XX Balti Mängude raames toimusid mai keskpaigas Balti riikide esimesed veebidisainerite kutsevõistlused. Kahepäevasel võistlusel osalesid kolme Balti riigi parimad veebidisainerid, kes olid ühtlasi ka oma riigi vabariiklikel kutsevõistlustel edukalt üles astunud. Tartu Kutsehariduskeskuse õpilane Martin Kangur näitas taas kõrget taset, kogudes 83 maksimumpunktist 67,4 punkti ja tuli võistluse võitjaks. Deivid Sarapuu saavutas 55,7 punktiga esindusliku III koha.

Kokkuvõte

Tartu KHK kvaliteedijuhi Eda Antoni sõnul väljendavad Tartu KHK õpilaste kõrged kohad erinevatelt võistlustelt ilmekalt õpetajate kõrget taset ja süvitsiminevat suhtumist oma töösse. Mis saaks olla veel parem tunnustus õpetajale ja koolile, kui õpilaste nii edukas esinemine, nagu suvel lõppenud õppeaastal?

Tartu Kutsehariduskeskuse direktor Andrus Kompus ütleb, et läbi kümnendi nii tublide kutsevõistluste tulemustega aastat kohe esimesel hetkel ei meenugi ning tänavused edukad saavutused annavad kinnitust, et kool on astunud õiget sammu. Tartu Kutsehariduskeskus on ääretult tänulik õpetajatele nende suurepärase töö eest ja väga uhke õpilaste üle, kes on pühendunult õppinud ja seeläbi tõestanud kutsehariduse vajalikkust ja kõrget kvaliteeti nii kohalikul kui rahvusvahelisel tasandil.

Tartu KHK tunnustab igal aastal oma tublimaid õppureid ka tänuüritusega, mis sel aastal toimus Kassinurme mägedes. Ühtlasi on hea ja rahulik astuda vastu uuele õppeaastale.

Hedi Männi
koordinaator-teavitusspetsialist

hedi.manni@khk.ee

Avaldatud: 07.08.2012

 • Esmaspäevast algab uute õpilaste kevadvastuvõtt

  Loe edasi »

 • Tartlased tõid kokakunsti võistlustelt koju kaks hõbemedalit

  Loe edasi »

 • GOOD FRANCE toob kutsehariduskeskuse õpperestorani Prantsuse road

  Loe edasi »

 • Narva õpilased keelekümblevad Tartus

  Loe edasi »

 • Selgusid “Aasta Tegija 2018” võistluste võitjad

  Loe edasi »

fraktal